Büyük Yanılgı: ABD’nin Kaybettiği Düşünülen Savaş, Vietnam Savaşı

Vietnamlı Askerler Ormanda İlerlerken
Rate this post

Vietnam Savaşı, popüler kültürde  Amerikan ordusunun imajını düzeltmek için sıkça işlenen bir konu, ölen insan sayısını bile okuduğunuzda ne kadar büyük ve vahşi bir savaş olduğunu düşünmenizin çok zor olmayacağı bu savaş, Amerikan tarihinde her açıdan önemli bir noktaya sahipken,  Soğuk Savaşın Kore gibi, ikinci bir Doğu Cephesidir. Vietnam Savaşındaki kayıpların bilinmesi savaşın büyüklüğünü anlayabilmek için önemli olacaktır. Aşağıdaki makalede, Vietnam Savaşı kayıplarını, tecavüzlerini, harcanan parayı ve savaşın gerçek kazananlarını göreceksiniz.

Vietnam Savaşı
Vietnam Savaşında Ünlü 484 Nolu Tepede Yaralanan Denizci Piyade, Ağır Makineli Çavuş Jeremiah Purdie.
Fotoğraf: Times Dergisinin Larry Burrows isimli fotoğrafçısına aittir.

ABD Ve Batılı Ülkeler İçin:

 • Güney Vietnam: 300 Bin Ölü ve 1 Milyon 700 bin yaralı.
 • Laos Krallığı: 30 Bin Ölü
 • Güney Kore: 5 Bbin Ölü ve 3 Bin Yaralı
 • ABD: 60 Bin Ölü, 300 Bin Yaralı, 1,700 Kayıp ve 50.000 Savaş sonrası intiharı

Vietkong ve Müttefikleri

 • Kuzey Vietnam: 1 Milyon 176 Bin Ölü, 600 Bin Yaralı
 • Çin Halk Cumhuriyeti: 1,446 Ölü, 4226  Yaralı
 • SSCB: 16 Ölü

Sivil Kayıplar:

 • Vietnam (Kuze-Güney) : 4 Milyon
 • Kamboçyalı: 1 Milyon
 • Laos: 50 Bin
Vietnam Savaşı
Vietnam Savaşından bir Kesit

Bütün bu kayıplar düşünüldüğünde 6 ile 7 Milyon arasında insan bu savaşta hayatını kaybetmiş ve bir o kadarı yaralanmış, savaş sonrasında ABD’nin bilerek sökmediği mayınlar, patlamamış bombalar, savaşın yorgunluğu, yarattığı hastalıkla ile de gene ölmüştür. Özellikle de radyoaktif maddelerin kullanımı ile Vietnam’daki sakat ve kusurlu doğumların sayısı normalden çok daha yüksektir.


%MINIFYHTMLa7a0c41381bd4a0937677a219082c9f34%

VİETNAM SAVAŞINA GİDEN YOL NASIL ÇİZİLDİ?

Vietnam Savaşı bilinenin aksine ilk başta ABD’yi ilgilendiren  bir konu değildir, 1945 yılında başlayan savaş ilk olarak Fransızlar ve Vietnamlılar arasındandır ancak Ho Şi Minh, 1954 yılında Fransızları sahip olduğu tünellerin ve savaş kültürünün etkisi ile Çin desteği ile de yenebilmiştir. Bu dönemde ABD, Soğuk Savaşa öncülük etmektedir, Balkan İttifakı, Atlantik İttifakı derken SEATO, yani  Güney Doğu Asya Askeri Teşkilatını kurmuştur, böylece SSCB tamamen kuşatılmış olur ve onun buruk müttefiki kendi aralarında Türkistan’ı paylaşmak konusunda sıkıntı yaşasalar da kuşatıldığını hissetmiş, Vietkong(Kuzey Vietnam)’a destek olmuştur.

Vietnam Savaşında, Büyük İhtimalle Kimsesi Bırakılmamış Bir Çocuğu Taşıyan Amerikan Askeri
Vietnam Savaşında, Büyük İhtimalle Kimsesi Bırakılmamış Bir Çocuğu Taşıyan Amerikan Askeri

Bu dönemde Amerikan Halkı, 2. Dünya Savaşı ve ardından Yunanistan’ın içişlerine müdahale ile ortaya çıkan skandallar, daha sonra  Guetamala’daki iç savaş ve bu savaşa kaynak sağlamak için CIA’in kendi halkına uyuşturucu sattığının ortaya çıkması, artan savaş bedelleri ile yaşamının zorlaşması ve medyanın giderek halkı uyuşturan bir hale girerken Amerikan  Öğrencilerinin “Sharon Statement” gibi bildiriler yayınlaması, halkın medyanın uyuşturucusuna karşı Murrow gibi gazetecileri takibi, Senatör Maccarty’nin Charlie Chaplin gibi isimleri Komünist diyerek tutuklamaya kalkması, herkesin ülkemizdeki Ergenekon dönemlerine benzer şekilde sorgusuz sualsiz hapse atılması ve unuttuğumuz daha pek çok şey ile Vietnam savaşına baştan sona karşıdır.

Vietnam Savaşı Protestolarının Çoğu Polis Tarafından Aşırı Şiddet Kullanılarak Dağıtılıyordu.
Vietnam Savaşı Protestolarının Çoğu Polis Tarafından Aşırı Şiddet Kullanılarak Dağıtılıyordu.

Amerikan Hükümeti bunu bildiği için savaş propagandası yapan ve  Cross of Iron modelli daha çok Almanların Doğu Cephesinde SSCB’ye karşı yaptıkları fedakarlıkları ve buradaki halkların Komünizmin vahşi pençesine nasıl düştüğünü anlatan Holywood filmlerine hız verse de durumu tersine çevirememektedir. Ta ki yıllar sonra “Sahte bir saldırı olduğunu itiraf edecek olan” ABD Savunma  Bakanlığı Müsteşarı Robert Mcnamara’nın Tomkin Körfezi Saldırısına kadar. İddiaya göre Vietkonglular, ABD’ye saldırmış, gemilerini batırmıştı ancak ortada görüntü yoktu, televizyonlarda savaşların an an kaydedildiği bu dönemde görüntülerin olmayışı büyük bir sıkıntı idi, Amerikan halkı bu savaşın da zengin sınıfın daha da zengin olmak için bir para kapısı olarak gördüğünü düşünüyordu fakat son saldırı haberleri ile fikri değişenler de bir o kadar çoktu. Fransızlar, Vietkonglarla, Vietnamı ikiye bölmüştü, bir süre sonra Kuzey Vietnam, Güney Vietnam’ı işgale başlayınca, Tomkin Körfezi Saldırısı iddiaları ile ABD, savaşa doğrudan müdahale olmuştu.

Söz konusu açıklamayı yaparken Robert Mcnamara Kameralara böyle yansıyordu.
Söz konusu açıklamayı yaparken Robert Mcnamara Kameralara böyle yansıyordu.

AMERİKAN ASKERİ MEVZUATI NASILDI?

Başlığın, ABD’nin kaybettiği düşünülen savaş, şeklinde olmasının nedeni budur.  ABD söz konusu savaşı kazanmak üzere savaşa girmemişti, bölgedeki asker sayısını giderek aşama aşama arttırıyodu ancak asıl amacı savaşı kazanmaktan önce para kazanmaktı. Amerikan Merkez Bankası tamamen Federal Rezerv Bankası adı ile özel bir banka idi ve hükümete borç veriyordu, söz konusu siyasi partiler de merkez bankasının sahibi olan kişilerden aldıkları lobi desteği ile varlıklarını koruyabiliyordu, medyadan temel altyapı hizmetlerine kadar her şey onların elindeydi, bu sayede de Dış İlişkiler Konseyi isimli bir konsey ile ABD politikalarına yön veren bu şirkerler aynı zamanda Fitch, Moody’s ve Standart&Poor gibi kredi firmaları ile de “yasal koruma altında” istedikleri firmayı batırıyor, istedikleri firmayı da yükseltiyordu. Bu bağlamda,

Rotschild Ailesinin kurucusu Mayer Amschel Rotschild “Bana para yapma yetkisi verirseniz, kanun yapma yetkisinin bir önemi kalmaz.”

History of Rotschild Family
Vietnam Savaşı Sonrası, Sakat Doğan Çocuklar
Vietnam Savaşı Sonrası, Sakat Doğan Çocuklar

Bu bağlamda da savaşın uzadığı kadar uzaması gerekiyordu, Amerikan Hükümetine önce silah satıyorlardı sonra da silahı satın alabilmesi için merkez bankasından banknot basarak borç veriyorlardı, böylece Amerikan halkı vergileri ile iki kez borçlanmış oluyordu, bunu bilen öğrenciler, aydınlar ve halkın önemli bir kısmı savaş boyunca eylem alanlarında idi, Amerikan Bankerleri bu süre içerisinde, muhalefeti de kontrol etmenin, iktidarı kontrol etmek kadar önemli olduğunu gördüğü için anti-patik ve işe yaramaz hippi eylemlerini finanse ediyordu. Ve bu kişileri ülkelerinin düşmanları olarak göstererek savaş yanlısı ikonları “Popülerleştiriyordu.” Soğuk Savaş baştan sona medya kontrolü, popülerleştirme, saha etki ajanlığı, düşük yoğunluklu demokrasi, dolaylı saldırı gibi politik bilimsel kavramlarla ilerliyordu.

ABD Askeri Mevzuatı ve Vietnam Savaşına Doğrudan Etkisi

ABD Askeri Mevzuatına göre herhangi bir şekilde, Vietnamlı bir grup, Kamboçya sınırını geçerse, onu takip etmeniz yasaktı, herhangi bir bombardıman için Pentagon’a kadar varacak bir izin silsilesine mecbur bırakılmıştınız, bu yüzden Amerikan ordusu bazen kazara kendi ordusunu bombalıyordu, herhangi bir şekilde, Vietnamlı gruplar size ateş açmadan, ateş açmanız yasaktı, bütün bu ve benzeri kanunlar savaşta dinlenilmesi imkansız olan kanunlardı ancak Amerikan Ordusunun savaşı bitirmesini zorlaştırdığı için uzatıyordu.

Mayer Amschel Rotschild, fotoğrafta.
Mayer Amschel Rotschild, fotoğrafta.

PEKİ, ABD SAVAŞI NEDEN KAZANAMADI?

Amerikan Bankerler, paranın suyunu fazla sıkmıştı, 1973 yılında Amerikan Bütçesi cari açık verdi, artık iç borçlanma durumu çözemiyordu, halkın öfkesi 60 bin şehit ile iyice kabarırken üstüne bir de savaşı kaybediyorlardı. Ve bunların sonucunda daha da aç kalmaktaydılar, TV’lerde savaşın görüntüleri yayınlandıkça halkın savaşa olan bakış açısı değişiyordu, nitekim ABD Hükümeti daha fazla Banker baskısına dayanamayarak barış anlaşmasını imzaladı.

Vietnam Savaşında Kullanılan Cu-Chi Tüneli olarak geçen tünellerin bir örnek çizimi.
Vietnam Savaşında Kullanılan Cu-Chi Tüneli olarak geçen tünellerin bir örnek çizimi.

27 Ocak 1973’te imzalanan Paris Ateşkesi ile savaş durduruluyordu, bölgeden ABD çekilirken, Holywood işin aksini “aslında öyle değildi” diyerek anlatmanın yolunu Amerikan  Hükümetlerinden Roosvelt Hükümetinin, Film Stüdyolarına Emir vermeyi mümkün kılan düzenlemesi sayesinde arıyordu. Çekilme sonrası savaş bitmemişti, bir süre devam etti. Güney Vietnam dirense de kazanamadı. Kuzey  Vietnam tarafından işgal edildi ve günümüzdeki Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. Bugün 90 Milyonluk nüfusu ve zengin demir kaynakları, doğal güzellikleri ile dünyanın en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerinden birisi olarak Mikronesyanın bölgesel güçlerinden birisi olarak hayatlarımızın bir parçasıdır. Chu-Chi tünelleri hakkında daha fazla bilgi için gelecekteki makalelerimizi kontrol edebilirsiniz.

Rotschild ailesi hakkında daha fazlası için https://www.wikiwand.com/en/Rothschild_family tıklayınız. Ayrıca, 2. Abdülhamid ve Rotschild makalemizi de okuyabilirsiniz.

"Zenginlerin savaşında tekrar ölmeyeceğiz." pankartı taşıyan Filedelfiyalı Askerler.
“Zenginlerin savaşında tekrar ölmeyeceğiz.” pankartı taşıyan Filedelfiyalı Askerler.

Vietnam Savaşından sonra, bölgeye Amerikan Ordusunun kaybedeceğini belki de görmesi ile bölgeye sadece 1972 yılında  B-52’ler ile yağdırılan 400.000 ton bombanın kalıntıları, yıllarca on binlerce insanı öldürmeyi sürdürdü. Mayınlar yüzünden ülkede sakatlık ulusal bir sorun haline geldi. Radyasyon ile sakat çocuklar doğmaktaydı. Ve ülkenin toprağı radyasyon ile çeşitli bombaların etkisi ile kullanılamaz hale gelmişti.

Böyle bir yıkımın ardından doğrulabildikleri için Ho Şi Minh‘in “Herkes silahı, kılıcı, sapanı, neyi varsa onunla savaştı, tünellerimizde özgürlüğümüzü aradık, parti heyetleri sanki ordu kurmayları gibiydi, 13 Milyon şehit verdik ancak ülkemizi geri aldık.” sözleri anıtsal değer taşımaktadır.

Uğur Mumcu – Uyan Gazi Kemal

SAVAŞ TÜNELLERİ VE TECAVÜZÜN ESARETİ

Vietnam Savaşında kullanılan olağan üstü tüneller ise pek çok belgeselin konusu olmuş, Amerikan teknolojisini sadece kazma-kürek ile kazılan labirentlerle yenebilmeleri de Uzak Doğunun bu zengin incisinin ve dirençli insanının en büyük başarılarından birisiydi. Bir diğer konusu ise Vietnamlı Amerikanlardı. Bölgede yaşanan “tecavüzler” sonucu Amerikan askerlerinin genetiğini alarak Vietnamlı olan 280 bin civarında çocuk doğdu. Bu çocuklara American Vietnameese dendi. Vietnam halkı tarafından sevilmeyen bu çocukların önemli bir kısmı, ABD’deki akrabalarının vicdan azabı ile bulunarak DNA testi ile ülkelerine alındı, günümüzdeki nüfusları 1.5 Milyondan fazladır ve önemli kısmı kendi ülkeleri olan Vietnam’da “azalan ayrımcılıklarla” yaşamaktadır. Yeni Vietnam Savaşı facialarının yaşanmaması için tüm insanlığa bilgi ve cesaret dilemekteyiz.

Günümüz Vietnam.
Günümüz Vietnam.

Kendi çıkarları için “dik durarak” savaşabilmiş tüm uluslar, nezdimizde saygıyı hak etmektedir.
Politik Deli
17 Ocak 2017

8 thoughts on “Büyük Yanılgı: ABD’nin Kaybettiği Düşünülen Savaş, Vietnam Savaşı

 1. Savaşta ölen Amerikan askerleri ‘şehit’ mi olmuş? Şehit kelimesinin anlamınu bildiğimizden emin misiniz?

  1. Merhaba, Anıl Yörükler, şehit sözcüğü Aremice “şahda” sözcüğünden gelir, Arapça’daki “şahit” sözcüğü ile de aynı köktendir. Anlamı, halkı için ölen kişi demektir, henüz İslamiyet yok iken dahi var olmuş bir sözcüktür, ülkesi için ölenlere şehit denir. Amerikan askerleri ise kendi ülkelerinin sömürgeci çıkarları yani kendi imparatorlukları ve dünya egemenlikleri için ölmüştür. Vietkonglar ise Güney Vietnam’ı işgal etmek ve Birleşik bir Vietnam kurmak için gene kendi ülkeleri ve halkları adına savaşmıştır. Bu durum, her iki ülkeden ölenleri de şehit sözcüğünün sözlük anlamı ile nitelemeye yetmektedir, övgü amaçlı söylenen bir şey değildir.

 2. Savaşlar hep futbol maçına benzer iyi olan kazanır ama usa kaybetti hergün kaybettiğine yenisini ekledi

 3. Yeterince değerlendirilmemiş bir yazı, çok daha iyi geliştirilebilir ancak şu anki hali de duruma farklı bir bakış açısı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir