Türkiye’nin Şartlarında Kuzey Kıbrısın Toprak Bütünlüğü YOK!

Rate this post

Bugün, herkesin beklediği önemli Cenevre Konferansının ilk günü. Konferansın yöneticisi, yeni BM Sekreteri olan Antonio Guterres’in yönetiminde gerçekleştirilen konferansa, Başbakan Binali Yıldırım, “Şu an ki işimiz daha önemli.” diyerek katılmadı, Kıbrıs’tan Rumların bizden toprak istediği ve sadece çelik kasada saklanan haritaları birbirlerine göstererek toprak azaltımı-genişletimi talep edecekleri bilinen bir gerçek iken Başbakan’ın bu konferansa katılmaması çok büyük bir suçun temsili olarak yorumlanmalıdır.

Bunun yanı sıra, Türkiye, ilk günden tüm şartlarını masaya koydu, en yüksek makamda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun temsil ettiği Türkiye’nin talepleri arasında toprak hassasiyeti bile yok, sadece garantörlüğün sürmesi, Kıbrıs’taki Türklerin AB Vatandaşlığından faydalanması ve anlaşmanın AB Parlamentosu tarafından onaylanması yer alıyor. İlginç bir şekilde Rumların, zengin doğalgaz kaynaklarının hakkını bulunduran Kepez’i istememesi bile mümkün değilken Türkiye’nin toprak bütünlüğü ile ilgili tek bir duyarlılığının olmayışı bize, Süleyman Şah Türbesinde yaşananları hatırlatıyor.

Kıbrıs Doğal Gaz Kaynakları
Kıbrıs Doğal Gaz Kaynakları

Rahmetli Rauf Denktaş için “Git ülkende konuş.” diyerek “Bize Kıbrıs’tan çık derler, kuzu kuzu çıkarız.” diyen Erdoğan için de önemli olan tek şey elde edeceği güç gibi görünüyor. Kıbrıs konusunda Britanya kendi yurttaşları için özel bir kaç bölge isteyecek gibi görünürken, adadaki Türklerin akıbeti tamamen sallantıda duruyor. 1966 yılından beri Türkiye, Güney Kıbrıs  Rum Yönetimi ile görüşmeyi reddederken, Türkiye’nin hiç bir çıkarı yokken bu tavrı geliştirmesi, küçülen ekonomimizin bizi zorladığı bir sonuç olabileceği gibi Eski Başbakan Danışmanı Cüneyt  Zapsu‘nun “Bu adamdan faydalanın.” sözlerini söylediği Batı Odakları ile de ilgili olabilir.

Rumlar Garantörlüğün Kalkmasını İstiyor.

Rum Tarafı, Türkiye’nin garantörlüğünün de kalkmasını istiyor, geçmişte Kanlı Noel gibi olaylarla Türkleri katleden ve Makarios Darbesi ile Türklerin adadaki haklarını elinden alan Rumların, Türkiye’nin garantörlüğünün kalkmasını istemesi de boşa değil, ileride yönetimin değişebileceği gerçeğinin göz önüne alınması sonucu ortaya çıkan bir talep, zaten Ege Adalarında haksızca kıta sahanlığını 15 Mile çıkaran Yunanistan, TSK’nın zayıflığı ve Siyasi İradenin bulanıklığını fırsat bulabildiği kadar değerlendiriyor, ileride doğalgaz için çıkabilecek çatışmaların önüne geçmek için garantörlüğü kaldırarak zaten zayıflayan ekonomisi ile de gücü iyice azalan Türkiye Cumhuriyeti Devletini daha da zor duruma düşürerek sıkıştırmanın amacındadır.

Muhtemel, Kıbrıs Haritası aşağıdadır.

Yeni Kıbrıs Haritası
Yeni Kıbrıs Haritası

Author: Politik Deli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir