Referanduma Neden Evet Vermeliyiz?

Rate this post

Önsöz

16 Nisan günü, Türkiye’nin karakteri ve kaderi değişeceğe benziyor, kendi şahsım adıma, sosyal ağlardan ve internet dünyasının koşullarını kullanarak kullanabileceğim tüm imkanları, insanları aydınlatmak için kullanıyorum. İlk öncelikle şunu belirtmemiz  gerekir, Demokrasi’nin ne olduğunu ve Çağdaş Demokrasilerin nasıl oluştuğunu bilmeyen, Batı tarihine düşman ve kompleksi bulunan Türkiye Topluluğunun bu referandumda, şahsi olarak doğru kararı vereceğini zannetmiyorum, katılım oranı en az %89 olabilsin ki Batının Emperyalist uşaklarından olan grup, başarısızlığa uğrasın.

Referandumda Neden Evet Vermeliyiz?

Sadece On Madde Sayacağız.

1- Eğer, Anayasa Mahkemesi üye sayısının 15’e düşürülmesini ve 12’sini tek bir kişinin atayarak yargıyı ele geçirmesini, Anayasanın mevcut hükümlerini çiğnemesinin önünü açmak istiyorsanız, evet vermelisiniz.

2- HSYK üye sayısının 12’ye düşürülmesini, bunun 6’sının tek bir kişi tarafından atanmasını ve geri kalanının da, aynı kişinin kontrolündeki meclis, Adalet Bakanlığı, Sicili Temiz Bırakılmış hakimler ve savcılar tarafından seçilerek, yargının ve devlet kurumlarının tek kişi kontrolüne girerek Güçler Ayrılığının ortadan kalkmasını istiyorsanız, evet oyu vermelisiniz.

3- Cumhurbaşkanının, Başbakan yetkilerini alarak, dilediği sayıda bakanlık kurmasını ya da kapatmasını, dilediği sayıda Başkan Yardımcısı atamasını, bu Başkan Yardımcılarının Türk Vatandaşı olmayanlardan seçilebilmesini, Cumhurbaşkanının, Vekil atayarak yetkilerini devredebilmesini, meclisi fesih ederek halkın tamamının seçtiği meclisi seçime götürebilmesi, tek  başına OHAL ilan edebilmesi, OHAL kapsamında istediği konuda sınırsız sayıda Kararname çıkararak meclisi eleyebilmesi ve Bakanlara gensoru verilemeyerek denetlenememesi için evet oyu vermelisiniz.

4- Cumhurbaşkanının ilk önce 301 ile yargılanması için önünün açılmasını, 360 ile onaylanması ve 401 ile de Yüce Divana götürülerek zaten en kötü ihtimal ile 250 gibi bir sayıda vekile sahibe olacak olmasından dolayı, vatana ihanet etse bile yargılanamaması için evet oyu vermelisiniz.

5- Bundan önce 30 olan vekil seçilme yaşı, daha önce 25’e düşürülmüştü, şimdi ise 18’e düşürülerek askerlik zorunluluğu kaldırılıyor, eğer oğlunuz Ahmet’in de vekil olmasını istiyorsanız, askere gitmemesini istiyorsanız, evet vermelisiniz, böylece mecliste oğlunuz, tüm Türk Gençliğini temsil edebilir.

6- Daha önce, 2013 yılında, İlk 4 Maddenin değiştiği bir Anayasa Taslağı, AKP-HDP grubu tarafından hazırlanmıştı, bu taslağı da, bugünkü referandumun anayasasını yazan Mehmet Uçum yazmıştı, kendisi Akil Adam olarak, Apo ile görüşülmesini savunmuştu, Kübra Par’a verdiği röportajında ise “Referandum sonrası değişim hızlanacak, farklı aktörler devreye girecek.” deniyor. Daha dün “Türk demiyoruz, Kürt demiyoruz.” diyen Cumhur’un, “Biz Ahmet Kaya’yız.” diyen Binali Yıldırım’ın ileride Öcalan ile masaya oturarak, “Federasyon sistemi Türkiye’yi ilerletir, tarihte Lazistan vardı, Kürdistan vardı.” diyen gene aynı Cumhur ile Türkiye’yi parçalamasını istiyorsanız, evet oyu vermelisiniz.

7- Anayasanın 68 ayrı yerinde geçen, Kamu Tüzel Kişiliği kanunla belirlenir konumlarının, 61’inin Kanunla veya Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenir şeklinde değiştirilmesi için evet oyu vermelisiniz. Kamu Tüzel Kişiliği, ilçeler, belediyeler, maden bölgeleri, turizm bölgeleri ya da kültürel bölgeler olabilir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile şu anki değişime evet çıkararak, eyalet adı konmamış ancak eyalet niteliği taşıyan bölgesel belediye birlikleri, bölgesel valilikler ve farklı kültürel kanunlara tabii tutulan eyaletler oluşturulabilir. Anayasa Mahkemesi aynı kişinin elinde olacağından, bunu iptal ettiremezsiniz, HSYK ile değiştiremez, Danıştay ve Yargıtay ile de karşı çıkamazsınız, 401 vekil bulamayacağınızdan da kişiyi yargılayamazsınız. Böylece belki Erdoğan değilse de ileride, Türkiye’yi, başka bir Türkiye Başkanı bölebilir.

8- Dün, FETÖ ile 2010’da evet diyerek bir hata yaptığımızı Erdoğan “Yargıyı siyasetten uzak tutan bir sistem vardı, 2010’daki referandum ile bu bozuldu.” diyerek itiraf etmişti. Aynı referandum ile FETÖ devlete sızmamakla kalmamış HDP de kapatılamaz hale gelmişti ancak HDP gene de MHP ile beraber hayır demişti? Sanırım 2017 referandumuna gelene kadar yaşanan “Meğri Meğri” konserlerini de hesaba katarsak çok şey değişmiş ki şimdi yargının tamamen 1 kişiye ait olacağı bir referandum önümüzde, eğer ileride “Dün dündü, bugün de bugün.” diyerek PKK ile yeniden masaya oturacak bir Başkan ve Türklüğü Anayasadan çıkartmayı zaten parti programına koymuş olan mevcut siyasi önderlerin bir kısmının da karşınızda, “Lazı, Sünnisi, Alevisi, Rumu, hepsi kardeş.” diyerek sırıta sırıta ülkenizi kimliksizleştirerek Yugoslavya’ya çevirmesini istiyorsanız, seve seve evet verebilirsiniz.

Bu kişiler hala aynı partideler.

Öcalan Aşkı.

DGM’ler Gülen’i tutuklayacakken, DGM’leri kapatan Erdoğan’ı AKİT övüyor.
Ne çabuk unuttunuz?

Politik Deli
5 Nisan 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir