MOSSAD Nedir? Neye Yarar?

MOSSAD Nedir?
Rate this post

MOSSAD, adını pek çok kirli şekilde duyduğumuz ve her türlü gizli işin altından çıktığını düşündüğümüz İsrail Cumhuriyetine ait, gizli hizmet örgütü. Ülkemizde özellikle Yahudi ve Musevilik düşmanlığından dolayı MOSSAD‘a suç atmak her zaman daha kolaydır. Mutlaka her kötü şeyde, CIA-FSA-MOSSAD izleri aranır. (FSA, Rus Gizli Hizmet Örgütü) Bu şüpheler önemli ölçüde haklılık içerse de önemli ölçüde de terör örgütlerine ait kısmen münferit girişimlerin paranoyakça ve kanıtsızca bu örgütlere bağlanması yanlıştır. Bu yazımızda ele alacağımız konu ise,  MOSSAD’ın ne olduğu ve ne olmadığıdır.

MOSSAD Kaç Bölümden Oluşur?

MOSSAD, Dört bölümden oluşur. Askeri İstihbarat, Yerli Gizli Servis, Yabancı İstihbarat Servisi ve  Aliyah Beth. Her birisi birbirinden farklı görevlere sahiptir.

Askeri İstihbarat

Diğer adı Amaan’dır. Askeri istihbarat bölümüdür. İbranice tam adı, “Agaf ha-Modi’in’dir.” Tercümesi ile İstihbarat Kanadı. Toplamda 6 ayrı bölümden oluşur, en önemlileri Toplama ve Üretim bölümleridir. Toplama bölümü yurt dışına ajan gönderir, radyo kanallarını ele geçirmek, telefonları dinlemek, devlet sırlarını çalmak gibi görevleri vardır.

7 Kollu Şamdan, Yahudiliğin Kutsal İnancı Museviliğin Ongularındandır.
7 Kollu Şamdan, Yahudiliğin Kutsal İnancı Museviliğin Ongularındandır.

Yerli Gizli Hizmet Bölümü

Bu dönemde, başına Israel Harel’in geçeceği düşünülüyor. Asıl adı Shin-Beth’dir. Genel Güvenlik Hizmeti demektir.  Destek ve operasyon olmak üzere iki bölümü vardır. Destek bölümünde kordinasyon, sorgulama, operasyonlar için lojistik destek yer almaktadır. Operasyon bölümü ise üçe ayrılır. İsrail  Savunma Sanaysini korumak, Başkanı korumak ve İsrail Elçiliklerini korumak temel görevleridir. Müslüman olan ülkeler hakkında bilgi toplamak ve ilişkileri geliştirmek de görevleri arasındadır.

Yabancı İstihbarat Bölümü

Bu servisin ilk Başkanı adı az bilinen Boris Gurtel’dir. Aasıl adı Varash’dır.  Yabancı istihbarat servisi olarak, nerede toplanacağı bilinmez, kim oldukları bilinmez, kimlikleri yüksek derecede gizlidir, toplantı saati, yeri bilinmediği gibi, ne yapmak isteyecekleri de bilinmez. Varash halka hiç açıklanmamıştır, ABD’deki NSA, Ulusal Güvenlik Ajansına benzer yasa dışı bir yapısı vardır. Amacı çeşitli gizli servisler arasında bağlantı kurmaktır. Politika Şubesi adına rağmen İsrail’in genellikle deniz aşırı kolunu oluşturur. Roma, Londra, Viyana, Paris,  Bonn, Cenevre gibi şehirlerde İsrail konsolosluklarına genellikle diplomat kisvesi ile gelirler, bu adımın nedeni ise diplomatların dokunulmaz olmasıdır, İsrail hükümeti tarafından gizlenerek operasyonlarına olanak tanınır.

Son Bölüm, Aliyah Beth

MOSSAD’ın Göç konusunda yürüttüğü faaliyetleri üstlenirler, İsrail’e yaşanacak olan Yahudi nüfus göçünü kontrol eder, büyütür ve beslerler. 1948 ve 1949 yıllarında, Aliyah Beth, 50 bin Yahudiyi, “Sihirli Halı“, (Magic Carpet) operasyonu ile Filistin’e tüm dünyadan habersizce taşımıştır. Bu operasyonda da, sıradan görümü olan,  Near East Air Transport Corporation adında, İsrail Devleti ile gizli ilişkileri olan hava yolları şirketi kullanıldı.

Author: Politik Deli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir