Mevduat Faizi Hesaplama

Mevduat Faizi Hesaplama
Rate this post

Türkiye’de artan dolar kuru ve yükselen faiz oranları nedeniyle giderek yükselen faiz oranları söz konusudur. Mevduat faizi hesaplama işlemi için ise günümüzde pek çok adres kullanılmaktadır. Bunlar, Hangikredi.com, Enuygun.com, Hesapkurdu.com gibi adreslerdir. Mevduat faiz oranları hakkında daha fazlasını öğrenmek için ilgili alana tıklayabilirsiniz.

Mevduat Nedir?

Mevduat sözcük anlamı ile yatırım demektir. Yatırım gerçekleştirmek isteyen kişiler bankaya verdikleri paralarının zaman içinde değerlenmesini beklemekte ve bu süre içerisinde bankalarından para çekmemektedir. Böylece belirli bir süre sonra çekilen para değerlenmektedir.

Vadeli Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?

Vadeli mevduat hesaplama işlemi, mevduat faizi hesabı türlerine göre değişmektedir. Mevduat faizi hesaplama formülü ise aşağıdaki gibidir.

Günlük Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı

Aylık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı

Yıllık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı

İhbarlı mevduat hesabı, kredili mevduat hesabı ya da vadeli mevduat hesabı hatta ipotekli mevduat hesabı gibi çeşitli türler bulunmaktadır. Bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapmanız gereken bizi takipte kalmaktır.

Mevduat Faizi Hesaplama

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Banka Hangisidir?

Mevduat faizi veren bankalar arasında, en yüksek faiz oranı sağlayan banka şu an için INGBank ve Burganbank durumundadır. Doların 6.0 bandını aşması ile bu durum daha da netleşmektedir. Doların artması durumunda, faiz oranları enflasyonla da birlikte daha da yükseleceğe benzemektedir. Bunun dışında, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi bankaların da faiz oranları daha küçük baknalarınki kadar yüksek olmasa dahi önemli ölçüde bulunmaktadır.

Mevduat Faizi Hakkında Merak Edilenler

  • Bankam, paramı çekmezsem parama el koyabilir mi?
  • Böyle bir durum yaşanamaz, bunun olması için 10 yıl boyunca hesabınızı ellememeniz gerekmektedir.
  • Bankam, paramı ödemeyebilir mi?
  • Eğer sözleşmeye aykırı herhangi bir hesap hareketiniz ya da yasa dışı bir hareketiniz yok ise böyle bir durum da yaşanmayacaktır.
  • Mevduat faizleri düşerse, bundan etkilenir miyim?
  • Eğer yıllık sözleşmeli bir mevduat faiz hesabı açmadıysanız, bu durumdan etkilenmeniz oldukça güçlü bir olasılıktır.
  • Mevduat faizi hesaplanırken enflasyon bir etken olduğu gibi bunun dışında merkez bankasının faiz kararları ve döviz kurları da etkendir.
  • Mevduat faizleri ve haberleri için dilerseniz
    https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Baskanin+Konusmalari adresini takip edebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir