Malezya’da 11 Milyar Dolarlık Yolsuzluk:Bir Varlık Fonu Hikayesi

Rate this post

Varlık Fonu Nedir?
Varlık Fonu, zarar etmesi mümkün olan ya da zarar eden kurum ve kuruluşları aktararak, Kamunun zarar etmesini engellemek amacı ile oluşturulan fonlardır. Bu fonların temel özelliği, Devlet elinden çıktığı için, Sayıştay ve Meclis denetiminden de aynı şekilde çıkarlar, devletten ödenek doğrudan almaları artık mümkün değildir ancak örtülü ödenekten para almaları mümkündür, aynı zamanda normalde ortak olunmasının yasak olduğu Kamu Kuruluşları böylece uluslararası ya da yurt içi çeşitli ortaklara ya da hisse satımına ve belki Borsaya açılabilir hale gelir. Böylece kurumların yatırım alarak, kendi kendisini idare edebilir hale getirilmesi amaçlanır ancak bu durum kar eden devletlerin değil zarar eden devletlerin bir özelliğidir, genellikle de Varlık Fonlarına aktarılan kuruluşlar, yabancı simsarların eline geçmekte çok gecikmezler.

Erdoğan ve Rezak İkilisi.
Erdoğan ve Rezak İkilisi.

Varlık Fonu Türkiye’de Nedir?
Türkiye’deki Varlık Fonu, Anonim Bir Şirket konumundadır, yani aslında ortaklarının belirsiz olduğu bir şirkete, pek çok taşınmaz ve onunla beraber THY, çeşitli bankalar devredilmiş, onların insiyatifine bırakılmıştır. Bununla beraber de çeşitli kuruluşların, söz konusu kurumlardan hisse satın alması mümkündür ve söz konusu hisse bedellerini de artık bu “Anonim” ortaklar belirleyecektir.  Kısacası, milletin parası ile kurulan kuruluşların, Varlık Fonuna devredilerek, büyük rantlara konu olabileceğini görmemek mümkün değildir, ucuza satılan hisseler daha sonra çeşitli aracılar ile daha pahalıya satılarak büyüyecektir, bu durum basına kazanç olarak yansıtılsa da yaşanan aslında saadet zinciridir.

Örneğin, TEKEL İşletmeleri satıldığında, milyon dolarlara satılmıştı, ardından her geçen sene farklı şirketler farklı şirketlere kazanç koyarak satmakta idi, en sonunda ise İngilizlere ait bir firmaya 2 Milyar 100 Milyon dolara satılarak, Türkiye Cumhuriyetinin sattığı fiyatın 7 katına satılıyordu, böyle işlemleri referandum öncesi yapmak riskli olduğu için de ister istemez daha gizli ve örtülü şekilde işlerin yürütülmesi daha önemli görünüyor.

Tekel - Saadet Zinciri
Tekel – Saadet Zinciri

Varlık Fonunun Kazancı Kime Gidiyor?
İşte bir diğer konu da burası, Murat  Ülker’in çikolataların arasından Yemen Limanında silahlar çıkıyordu, silahın hangi para ile aldığı ve nereye gönderilmek istendiği de bilinmiyordu, basından gizlenen haberler, Yemen’in gemileri geri yollaması ile de sessizliğe kurban gidiyordu, ÖSO’ya giden örtülü ödenek paraları gibi artık Varlık Fonunun kazancının nereye gideceği de belli değil, yani milletin parası ile kazanılan ve oluşturulan kurumlar, denetlenemez şekilde, kime ne verecek, tamamen meçhul.
Malezya’da 11 Milyar Dolar Yolsuzluk Varlık Fonu İle  Yapılmıştı

Malezya Yolsuzluğu Kuala Lumpur'da Böyle Protesto Edilmişti.
Malezya Yolsuzluğu Kuala Lumpur’da Böyle Protesto Edilmişti.

Malezya’da 2009 yılında kurulan benzer bir fon aracılığı ile devlet kurumları sadece Devlet Başkanının kontrol edebileceği hale getirildi, ülkedeki muhaliflerin bir kısmının uğraşları ile sonunda ortaya çıktı ki Devlet Başkanı Necip Rezak, eşinin 1 milyon dolarlık yüz gerdirme operasyonunu tamamen fondan ödüyordu, ABD’de değeri 1 milyar dolara yakın malikaneler satın almıştı, ülkede tabii ki yer yerinden oynadı ancak Malezya şeriatla yönetilen bir ülke olduğu için pek de bir durum değişikliği yaşanmadı, “Ulusal Fetva Konseyi” İslami fetvalarla durumu geçiştirdi.

Aslında bu örnekte, ülkemizdeki belirli zengin ve Türkiye’yi pazarlayan bir kesimin hayallerini görüyorsunuz.

Anlayan anlamıştır.
Anlayan anlamıştır.

Politik Deli
9 Şubat 2017

Author: Politik Deli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir