Kim Bu Ebu Azrail ?

Ebu Azrail, İran'ın İncisi
Rate this post

 

Haşdi  Şabi, geçtiğimiz aylarda, İran’ın resmi kolluk gücü oldu ve önemli yetkilerle donatıldı, geçtiğimiz hafta Barzani’nin PKK’yı tehdit etmesi ile bölgeye İran adına giderek KYP ve PKK arasında arabuluculuk yaptı, bölgedeki İran etkisini ifade ediyor. Musul Operasyonunda batı bölgesine açılan yolları tutarak, IŞİD’in Musul Batısı ile iletişimini ve ikmalini keserek kuşatmanın tamamlanmasını sağlayan Haşdi Şabi, açıklamaları ile çok söz getiriyor, unvanı Ebu Azrail olan Haşdi Şabi, bu unvanı IŞİD’li esirleri parçalamasına borçlu. Azrailin Babası olarak anılan Şii Milis Önderi, Türkiye’yi sık sık tehdit ederek IŞİD ile birlikte olmakla suçluyor, İran’ın PKK’yı Telafer-Kerkük hattına IŞİD ile savaşma bahanesi ve Şii Milis maskesi ile taşıyacağının iddiasının da çekirdeğini oluşturuyor. Irak ile ilgili her şeyde etkinliğini koruyan kendisi,  ABD’nin sevmediği ancak mecbur olduğu bir isim, o olmasa Musul Operasyonunun etkileri ve kayıpları nasıl olurdu tahmin bile etmek istemeyen Batı, ilk kez İran ve milisleri ile müttefik durumunda oldukları bir konuma sahip.

hasdi-sabi-nedir-lideri-kimdirjpgynj2qh74
Iraklı Milisler, IŞİD’e Karşı Savaşıyor

Haşdi Şabi, İranlı Milislerin lideri olarak “Felluce’de bir fişek patlasın bak onları nasıl unufak edeceğim.” diyerek Türkiyeyi tehdit ediyor, belki de PKK ile olan yakınlaşması ve arabuluculuk ile Kürtçü terör örgütlerinin kontrolünü almaya çalışmaları da bu yüzden, doğal müttefiklikleri politik bağları ile güçlendirmek. İleride Sünni terör örgütü IŞİD’den kurtulduktan sonra bir de üstüne Şii bir terör örgütü ile uğraşır mıyız, bu örgütleri de PKK ile müttefik görür müyüz, Suriye’de hiç olmadığı kadar güçlenen PYD’yi Rusya bize karşı kullanır mı? Rakka’ya yürüyen PYD ileride ne şekilde bir güç elde eder, Suriye  Ulusal Direniş Konseyi ile beraber, Suriye Demokratik Güçleri gibi diğer Kürtçü örgütlerin kendi içindeki çıkar çatışmaları, Esad’ın giderek ilerlerken, Sünni Terör örgütlerinin ÖSO içerisinden ya çıkarak ya da çıkmadan birbiri ile atışmaları, gelecekte altı yedi yıldır alışık olduğumuz kaotik düzeni daha farklı bir dinamik ve statikte karşımıza koyacak gibi duruyor.

Eğer olası bir keskin nişancı kurşunu ile öldürülmez ise, Haşdi Sabinin adını büyük ölçüde düşman olarak uzun süre duyacağız gibi duruyor.

Dipçe: Kendisi IŞİD teröristlerini parçalamaya, IŞİD’in Şii esirleri parçalamasını neden göstererek başlamıştır.

Author: Politik Deli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir