İsrail, Suriye’yi Neden Bombaladı? Eli Cohen Kimdir?

Eli Cohen
Rate this post

Dün gece, İsrail, Suriye’ye ait Mezzeh Hava Üssünü bombaladı ve 7 Suriye askeri ile beraber Tümgeneral Ali Hasan Mahmud, İsrail tarafından öldürüldü. Peki, İsrail ile Suriye arasındaki bu sorunların kaynağı nedir? Suriye politikalarında İsrail nasıl bir yer tutmaktadır?

Filistin ve Lübnan Meselesi

İsrail, kurulduğundan beri Suriye ve  İsrail birbirine düşman iki ülkedir, Eli Cohen isimli bir İsrail Ajanının faaliyetleri ile Suriye,  Golan Tepelerini kaybetmiştir, intikam olarak ise Eli Cohen isimli MOSSAD Ajanını idam etmiştir. Suriye, Lübnan’ın Fransızlar tarafından kendilerinden adaletsizce koparılmasından ve gene Filistin’in de Suriye’den koparılmasından ötürü bu iki ülkenin kendisine ait olması gerektiğini düşünmektedir.

Golan  Tepeleri Nasıl İsrail’in Oldu?

1967 6 Gün savaşlarında, İsrail 1 Milyon kişilik Arap Ordusunu başarı ile yendikten sonra, Golan Tepelerini, Suriye’ye karşı barışın güvencesi olarak elinde bulundurmuştur. 1981 Yılında ise uzun süre elinde tuttuğu bölgeyi ilhak ettiğini duyurmuştur, bölgedeki Şii-Sünni çatışması yüzünden Suudlardan da dönemin Türkiye’sinden de bunun için destek almıştır.  Bölgeyi ilk aldığında daha 1967 yıında, bölgede Merom Golan isimli bir yerleşim yeri kurmuştur ancak bölge, alınmak için uygun değildir çünkü uluslararası basında, zaten pek çok bölgeyi aldıkları için saldırganlık seviyesi yüksektir, bunun için bölgeyi alabilmek adına  kendilerini daha masum gösterebilecekleri ve sonrasında idam edilecek olan, Eli  Cohen’in faaliyetlerine ihtiyaçları vardı.

 

Mezzeh Hava Üssünün Bombalanmış Görüntüsü
Mezzeh Hava Üssünün Bombalanmış Görüntüsü

 

İlginçtir ki  İsrail Devleti de aynı şekilde bu bölgelerin kendi doğal hakkı olduğunu düşünmekte ve bu toprakları kendi benliğine katarak  Yahudiye’nin tamamını ele geçirmeyi amaçlamaktadır. İsrail’e karşı savaşan bazı Hizbullahçı Grupların dün gece Suriye’de görüldüğünü bahane eden İsrail, düşmanlarını gördüğü yerde, herhangi bir diplomatik iletişim olmadan vurması ile tanınır, Hava Savunma Katmanı, 3 Ana ve 2 Ara kısımdan oluşan, üstün teknolojisi ve ekonomisi ile yarım asırlık süreçte, orta doğunun en güçlü ülkesi haline gelen İsrail için bu tarz adımlar çok zor değil.

http://www.politikdeli.com/saddamin-ruyasini-israil-nasil-bombalamisti/ yazımızı okursanız, durumu daha iyi görebilirsiniz.

Suriye’nin bu konu ile ilgili bir cevabı olmayacaktır, ayrıca ÖSO’nun sahip olduğu yüzeylerin, Türkiye, Suud ve İsrail sınırlarında olduğunu düşünür isek ve bu ülkelerin de Suriye ile olan ilişkilerinin durumunu düşünürsek, kolayca İsrail’in yıllardır  ÖSO’yu destekldiğini söylemek mümkündür.

Bombardımanın Görüntüleri Aşağıdadır.

Author: Politik Deli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir