Esad Kimyasal Silah Kullandı Mı? Trump İse Neyi Amaçlıyor?

Rate this post

Önsöz

Unutmadık ki çok yakın bir gelecekte bir yerlerde daha, birileri kimyasal silah olduğunu iddia ediyordu. O birileri gene bir diktatörü yıkarak Demokrasi getirmek istiyordu. BM Delegelerinin Irak’ta kimyasal silah bulamayışı da bu durumu değiştiremedi. İngiltere-İspanya ve ABD Irak’a ortak saldırı düzenleme kararı almak zorunda kalmıştı çünkü BM, Kimyasal Silah olmadığını rapor ederek, müdahaleye izin vermemişti. Sonuç olarak, 1.5 Milyon insan öldü, ülkenin tüm dengesi ve sistemi parçalandı, İngilizlerin beslediği Şii-Sünni çatışmasını CIA Ajanı Michael Scheuer savaşa dönüştürmek istiyordu, Albay Steele, Wolf Brigade ile katliamlara devam ederek, kültürel-dini çatışmalar çıkarıyordu.

Dönemin CIA Yöneticisi de çeşitli yetkilileri de o yıllardan beri gözünü Suriye’ye dikmişti.

Bu da Türk Basınından ÖSO’nun Sarin Gazı üretim evlerinin basılmasına dair haber.

Esad Gerçekten Kimyasal Silah Kullandı mı?

Bu soruyu sadece retorik olarak soruyoruz. Sizce, Trump, Amerikan Küresel Sermayesini yenerek iktidarı ele aldığında, Esad’sız Suriye’den vazgeçtiğini duyurur duyurmaz, kendi ayağına böyle sıkar mı? Yıllardır, Türkiye’de ÖSO’ya ait evlerde, “Alevileri katledeceğiz.” diyen cihadçıların, Sarin  Gazı üretme videoları BBC Belgesellerine kadar yayılmıştı. Sarin Gazı saldırılarını şu ana kadar ise aralıksız olarak sadece ÖSO kullandı. Son olayda da aynı şekilde, ÖSO’ya ait bir Sarin Gazı fabrikası bombalandı, fabrikadaki gaz üretim materyallerinin etrafa yayılması da çevredeki sivillerin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu. Orta Doğu da dünyanın Politik Doğruculuktan doğan politik irrasyonel kavramlarına kapılmış durumda, öyle ki savaşlarda kimyasal silah kullanılamayacağı gibi de bir anlayış var, halbuki ÖSO yıllardır bunu yapıyor, YPG dahi TSK’nın kimyasal silah kullandığını iddia ederek çeşitli görüntüler yayınlıyor, bu görüntüler gerçek mi değil mi bilmiyoruz ancak bir kısmı dış basına da yansıyor, bu yetmiyormuş gibi  İsrail, Filistin üstünde Vakum bombası da dahil olmak üzere kimyasal silahlar da kullanıyor ancak tüm dünyadan destekleyen açıkça ortadadır. Peki neden ABD bunu fırsat olarak bildi? Aşağıda BM Denetmeni Carla Del Ponte’nin Muhaliflerin (ÖSO) sarin gazı kullandığını rapor etmesi ile ortaya çıkan haber kesitlerinden sadece birisi bulunmaktadır.

Amerikan Medyası ÖSO’nun Sarin Gazı Kullandığını böyle haber yapmıştı. (Washington Post’tan)

Trump’ın Amacı  Nedir?

Eğer Trump, Esad’ı devirme konusunda samimi olsa idi bunu seçimlerden önce defalarca kez söyleyerek daha fazla oy kazanabilirdi, seçimi kazanma şansını azaltarak şu anda Esad’ı devirmek istemesi dahi bu durumda siyasi doğaya aykırıdır. Bilindiği kadarıyla, Rusya yapılacak olan saldırıdan haberdarmış, aynı şekilde Esad da öyle, bu yüzden de hangarları boşaltmış, 59 füze ile yapılan bu saldırıdan peki kimler olası olarak ne şekilde kazançlı çıkmış olabilir?

1- Suriye Savaşı’na ABD’nin dışarıdan ve doğrudan müdahil olması ile Rus Donanması  Akdenizde kalma gerekliliğini arttırarak, Rus Muhaliflerin karşıt çabasını azaltmıştır.

2- ABD, Çin’e, Mikronezya’da yaklaşırken Rusya’nın da onun yanında yer alması ile Trump daha sert politikalar izlemeye geçmiş olabilir.

3- Esad, bu saldırı sayesinde, hem kendi halkından daha fazla destek almaya başlamış hem de kendisine daha fazla yardım gönderilmesini sağlamış durumdadır.

4- ABD, Askeri harcamalarını arttırmayı ve böylece de Askeri Bürokratlar ile Askeri Teknoloji Firmalarına daha fazla para kazandırmanın önünü açmıştır.

5- Trump, Liberal diye adlandırılan ve Savaş Karşıtı ancak Esad’ın daha çok karşıtı olan Mültecisever kitlelerin sevgisini kazanmış olacaktır. Obama döneminde,  ABD’nin sessiz politikalarını su üstüne çıkararak prestij arttırmış bulunmaktadır.

6- Trump ile beraber İsrail ve ABD arası eskisi kadar iyi değildi, İsrail bir kaç kere Golan Tepelerinden, Suriye’nin cephaneliklerini bombalamıştı, bu sayede, İsrail ve  ABD arasında oluşan serinlik giderilmiştir.

7- Amerikan Devlet Kademe ve Kurumlarının, böylesine büyük değişikliklere hazır olmayışı ile  Trump’ın da söylediğini yapamayışı, ABD’nin kendi içindeki kavgaları biraz daha erteleyebilir.

Batıda ise bu sırada bazı değişimler var, artık merkez basında da Esad’ı savunanlar bu örnekte olduğu gibi çıkabiliyor, tv’lerde dahi  Esad’ın masumiyeti bu örnekteki gibi geçmektedir.

Politik Deli
7 Nisan 2017

Author: Politik Deli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir