Ege Adaları Kimin Elinde? İşgal Mi Edildi?

Yunan Ordusu, Türk Adalarını İşgal Etti, Kuzu Çevirme yaptı.

Adaların Tapusu
Adaların Tapusu

Hep sulandırılan konulardan ama bir türlü emin olamadığımız konulardan birisi de, işgal edilen adalar iddiasıdır. Bu iddia ilk başta, bir kaç adayı kapsamaktaydı, bazı Türk Vatandaşları bölgeden atıldıklarını, bazıları ise Yunan pasaportu ile kendi evlerine gitmek zorunda kaldığını söyleyen röportajlar vermişti, daha sonra Emekli bir kaç asker bölgeye giderek doğrulama yapmıştı ancak muhalefetin yeterli dillendirmemesi sonucu da ülkemizin toprakları işgal altında mı değil mi gibi komik bir duruma düştük.

Günümüzde ise yaşanan bazı gelişmeler, medyanın doğru düzgün haber yapmayışı, muhalefetin suskunluğu ve belki de iktidarla gizli işbirliği, dış güçlerin ülkemizdeki etkisinin meclisteki 550 kişinin 550’sini de kapsadığı bu dönemde, şüphelerimizin daha da artmasına neden oldu, bazılarımız ise bu konuda hiç olmadığı kadar emin çünkü ne bir yalanlama, ne bir cevaplama gelirken Yunanistan, geçtiğimiz 6 Ekim günü, Lozan ile silahsızlandırılan Adalarda, tatbikat yaptı, yani Lozan’ı çiğnedi, öyleyse yaşamın hemen hemen olmadığı 1 Kayalık ve nüfusun ya olmadığı  ya da çok az olduğu bize ait 16 Ada ya da Adacık işgal altında olabilir. Bu adalar kıta ve hava sahanlığını belirlediği için Ulusal Güvenlik ve Ege’nin doğal ve maden kaynaklarından faydalanmak adına büyük bir öneme sahip, belki de ileride yaşanabilecek bir ikinci İstila ya da K. Savaşı için de bu adaların silahsız kalması ve sahanlığın lehimize dönük olması hayati önem taşıyor.

6 Ekim günü, Türkiye’ye ait olan ama Yunanistan’ın elinde bulunan ki görünen de o, Sakız Adası, Eşek Adası, Bulamaç Adası, Koyun Adası gibi Adalarda, Yunan Amiraller pozlar vererek bayraklarını dikiyor ve tatbikatlarını yapıyordu, bu sırada ise ülkemizdeki siyasetçiler biz bu adaları Lozan’da kaybettik edebiyatı yapıyordu ki bunun bir tarihi yalan olduğunu da Uşi Anlaşmasını ya da Mondoros Ateşkesinin işgale açık maddelerini imzalayan iradesizliği bilen herkes biliyor, keza bu adalar da Lozan ile değil, 2. Dünya Savaşı sonrası kaybedildi. İngiltere, adaları tamamen Yunanistan’a verdi.

Bütün bunların ışığında şimdi de, Musullu bir Lozan edebiyatı başladı, bu da ileride bazılarının, Musul’u Kürdistan yaptılar, ABD’ye verdiler demesinler de geçmişle tartışsınlar görüşünden doğmakta.

Ayrıca eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Ümit Kayım, adaların işgal edildiğini doğruladı ve Binali Yıldırım’ın Bulamaç adasına da pasaportla girdiğini söyledi, aynı şekilde AKP’li Feridun Sinirlioğlu ise Yunanistan’ın kıta sahanlığını 12 mile çıkarmasını onaylayan Dışişleri Heyetinin başındaydı ve 1995 yılında TBMM’nin aldığı karara göre bu savaş nedeniydi, TSK’nın tüm ısrar ve itirazlarına rağmen AKP iktidarı, Türk karasularını, Yunan karasuları haline getirdi.

Dipçe: Lozan Anlaşmasında, Bozcaada ve Gökçeada ile, kıyıya 4 mil yakınlığındaki tüm adalar alınmış ve Yunanistan’a verilen adalar da silahsızlandırılmıştır.

Türk Adasında Yunan Operasyonu
Türk Adasında Yunan Operasyonu

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*