Cihatçı Çeteler Birleşemedi, İdlib Kırsalında Drone Şenliği.

Drone Saldırısı
Rate this post
Fetih El Şam Kumandanı Turkistani'nin Ölüsü
Fetih El Şam Kumandanı Turkistani’nin Ölüsü

Ebu Omar Al Turkistani, geçtiğimiz gün, Suriye’de Cihadçı tüm grupları birleştirmeyi amaçlayan yeni bir toplantının eşiğindeydi, İdlib Kırsalında, Amerikan Hava  Kuvvetleri tarafından yeni teknoloji Drone saldırısı ile öldürüldü. Ebu Omar Al Turkistani, Afganistanlı olmasına rağmen bölgenin Turkistan ismi ile çağrılması, Emevi-Abbasi dönemi kavramların cihadçılar tarafından kullanılması ile bölgedeki  Gaznelilerden kalan Türklerdir. Kendisi, Türkiye’nin Astana  Zirvesi öncesi Rusya tarafından sıkıştırılarak Nusra’nın terk edilmesi ile yapılan çağrılara yanıt vermişti. Birleştirilecek cihadçı çetelerle daha radikal ve özgür bir hareket alanı ile tam bir terör estirme fırsatını bularak, bölgedeki dengeleri değiştirmeyi, Amerikan Desteğini ise ABD’nin kendilerinden umudu kesilmek üzere olan hükümetlerini yeni oluşumla ikna ederek ömürlerini uzatmayı amaçlıyorlardı.

YERİ NASIL BU KADAR ÇABUK BULUNDU?

Büyük bir ihtimal ile birleşmeye karşı olanlar ya da Amerikan istihbaratının içlerindeki ajanları tarafından söylenmişti, Drone’lar günümüzde ciddi şekilde askeri değişiklikler yaratmaktadır, düşük yoğunluklu ve beklenmeyen bir hava saldırısı yoğunluğu oluşturabildikleri gibi ani suikastlerde de kullanılabilmekteler, küçük boyutları ve hızları yüzünden çeşitli RPG ya da uçak savarlara karşı daha güvenlikli bir haldeler, aynı zamanda sinyal karıştırıcılar ile güdümlü füzeleri yanıltabilirler ya da küçük boyutları ile motorlarını kapatarak uzun bir süre havada süzülerek güdümlü füzeyi etki alanından çıkarabilirler.

DRONLERI NASIL BİR GELİŞME BEKLİYOR ?

ABD gibi gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerde, Drone yarışları başladığı gibi özel yakıtlar ve daha dayanıklı motorlar, keskin kanat biçimleri ve değiştirilen şekilleri ile yaşatılabilecek manevra alış hızları, keskinliği savaş teknolojisine de hızla yansıyacak gibi duruyor, bunun dışında ise yüksek patlama kapasitesine sahip küçük çaplı bombaları taşımakta ya da tam isabetle zorlanmayan teknolojileri ile Almanların Tank Savar olarak kullandıkları korkunç sesli Stukaları aratmayacak gibi duruyor.

Tank çağının savaş teknolojisinde giderek bittiği şu günlerde, belki bir gün inatçı bir bilimadamı ve general, Tanklara eklenen Trophy, Reaktör Zırhlar ya da Sinyal Bozucular gibi şeylerin yanı sıra Drone’lara karşı özel “Uçak Savarlar” tasarlayabilir. Şimdilik kesin olan bir şey var ki, Cihadçı Teröristler çok uzun bir süre daha Allahuekber diye bağırarak kaçışırken Batı Teknolojisi ve Politiği tarafından kontrol altında tutularak kullanılacak ve bazen Ebu Omar Al Turkistani gibi çöpe atılacak.

Author: Politik Deli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir